هوشمند کردن سیستم تولید

هوشمندسازی صنعت تولید
⦿ خلاصه
تولیدکنندگان به دنبال کاهش هزینه و افزایش سرعت هستند بدون اینکه کیفیت آن را کم کنند. این به معنی انجام کار بیشتر در زمان کمتر است؛ با نیروی انسانی، ضایعات و نیز خطاهای کمتر و همه اینها به معنی افزایش بهره وری است. برای رسیدن به این اهداف، صنایع تولیدی به سمت بهره گیری از تکنولوژی های متکی بر سخت افزار و نرم افزارهای اتوماسیون محور هستند و سرمایه گذاری های گسترده ای در این بخش انجام داده اند.

مقدمه

این مقاله به قلم Daniel Carranco مدیر تیم بهبود مستمر برای راه حل های فروشگاه های در سطح جهانی می باشد. وی هدایت تیم هایی را بر عهده دارد که با پروژه های جاری مشتریان شامل مشاوره و توسعه سفارشی سر و کار دارند. Carranco دارای مدرک کارشناسی ارشد تجارت بین الملل است و برای بیش از یک دهه است که سخنران مداوم مدیران تولید در شرکت Global Shop Solutions می باشد. این مدیران درگروه های شغلی فعالیت می کنند که در صنایع مختلف فعالیت می کنند و همواره در به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه گذاری یا ROI با استفاده از نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان یا ERP در تلاش هستند.

تولیدکنندگان به دنبال کاهش هزینه و افزایش سرعت هستند بدون اینکه کیفیت آن را کم کنند.  این به معنی انجام کار بیشتر در زمان کمتر است؛ با نیروی انسانی، ضایعات و نیز خطاهای کمتر و همه اینها به معنی افزایش بهره وری است.برای رسیدن به این اهداف، صنایع تولیدی به سمت بهره گیری از تکنولوژی های متکی بر سخت افزار و نرم افزارهای اتوماسیون محور هستند و سرمایه گذاری های گسترده ای در این بخش انجام داده اند.  بطور ویژه می توان به اتوماسیون هایی می توان اشاره نمود که فرآیندها و وظایفی که ماشین آلات می توانند سریعتر و بهتر از انسان انجام دهند را کنترل و اجرا می کنند و با سیستم ERP (سیستم مدیریت یکپارچه منابع سازمانی) و سایر فناوری های شرکت مرتبط می گردند. کارخانه هایی که توسط ربات ها اداره می شوند روزگاری تنها یک امر علمی- تخیلی به نظر می رسید ولی امروز یک واقعیت روزمره و عادیست.

شرکت سهامی FANUC ژاپن از ربات هایی بعنوان نیروی کار استفاده می کند که 24 ساعته در طول شبانه روز و نیز 7 روز هفته برای تولید بیش از 23 هزار ربات در ماه کار می کنند.اکثر تولیدکنندگان فاصله زیادی برای رسیدن به تولید خودکار و اتومات سازی فرآیندهای خود پیش رو دارند؛ اما پیشرفت های مداوم تکنولوژی، ماشین آلات و انسان ها را قادر می سازد تا با برقراری ارتباط و ایجاد تعامل بهتر در خطوط تولید، فرآیندهای هوشمندانه تر و مکانیزه شده تری را پیاده سازی نمایند و بدین ترتیب می توانیم هر روز شاهد پیشرفت های چشمگیرتری در این حوزه باشیم.  اگر کسب و کار شما هنوز در مسیر مکانیزه سازی و بهره گیری از اتوماسیون صنعتی و اداری قرار نگرفته است، اکنون زمان آن رسیده است تا تصمیمی استراتژیک بگیرید و اقدام به هوشمند سازی فرآیندهای تولید محصولات خود نمائید. 

هوشمندسازی سیستم تولید

در این بخش با دلایل اصلی که اعلام میکند چرا بایستی اقدام به مکانیزه کردن فرآیند خط تولیدتان نمائید، ارائه شده است که با بهره گیری از این روش ها به سمت استفاده از تکنولوژی متکی بر سخت افزار و نرم افزار اوتوماسیون محور خواهیم رفت :

cost

کاهش هزینه نیروی انسانی

quality

بهبود کیفیت و ایمنی

speed

تثبیت آینده کسب و کار 

کاهش هزینه نیروی انسانی

برای بسیاری از تولیدکنندگان، هزینه های نیروی انسانی یکی از بزرگترین و پیچیده ترین هزینه ها از نظر مدیریتی و کنترل یا کاهش آن هزینه هاست. جای تعجب نیست که شرکت های بزرگ و موفق در سرتاسر جهان به استفاده از ماشین آلات و تجهیزات خودکار و جایگزین کردن آنها به جای نیروی انسانی در خطوط تولید و مونتاژ اقدام نموده اند. در حال حاضر اتوماسیون جایگزین نیروی انسانی در حوزه هایی همچون: انتخاب و جابجایی قطعات، مونتاژ، بازرسی و سایر خدمات شده است. از نمونه های واقعی که در آنها اتوماسیون باعث کاهش قابل توجهی در هزینه های نیروی انسانی شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اتوماسیون توانسته است با کمک سیستم کنترل یکپارچه مدیریت منابع سازمانی یا ERP از طریق حذف مقایسه و مغایرت گیری های دستی محصولات تولیدی در برابر صورتحساب های مواد اولیه، نقش پر رنگی در کاهش خطاها و هزینه ها ایفا نماید.
 

سرعت و اعتبار ورود به سیستم نرم افزار پرسنل و نیز ردیابی و پیگیری موجودی، همزمان با کاهش خطاهای انسانی، سرعت کنترل اتفاقات مرتبط با مواد اولیه و محصولات را به شکل فوق العاده ای افزایش می دهد.

خریدهای مکانیزه و اتومات، ضمن کاهش هزینه های کلی خرید، تعداد حساب ها و ثبت های مالی را در بخش خرید کاهش می دهد.

این سیستم یکپارچه، با مرتبط کردن مستقیم عملکرد پرسنل با حقوق و مزایای دریافتی آنها، هزینه های پرسنل منابع انسانی را واقعی می کند، عدالت سازمانی را افزایش می دهد، میزان رضایت کارکنان را بهبود می بخشد و مدیریت عملکرد کارکنان را ساده تر، دقیقتر و منظم تر می کند و در نهایت هزینه های مازاد پرسنلی را کاهش می دهد.

حذف مواد دور ریختنی و هدر رفتنی

هرکجا پای انسان ها در میان است امکان اشتباه و خطا وجود دارد. در پروسه ساخت و تولید، خطای انسانی منجر به اتلاف وقت و منابع می شود. رایانه ها و ماشین آلات می توانند بسیاری از کارها را سریعتر و دقیق تر از انسان انجام بدهند – بدون اینکه اشتباه کنند. از جمله این کارها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خودکار سازی و اتومات کردن فرآیندهای موجودی کالا از قبیل انتخاب و گزینش بخش ها و مواد اولیه و نیز ردیابی و پیگیری مکرر، می تواند داشتن لیست موجودی کالای دقیق و حساب شده را از یک آرزوی محال تبدیل به واقعیت نماید. تجهیزات خودکار همچنین می توانند مواد از دست رفته یا جابجا شده را کاهش دهند و انقضا یا فساد موجودی کالا را نیز به حداقل برسانند.

یک کارخانه تولیدی بلا استفاده در شب، یک دارایی تلف شده محسوب می شود.  به هر حال، هزینه اداره شیفت های دوم و سوم هم می تواند گزاف باشد. فرآیند اتوماسیون سیستم های تولیدی شما، بزرگترین دارایی شما را بدون نیاز به نیروی انسانی کاملا مورد استفاده قرار می دهد. از مزایای تولید “چراغ خاموش” می توان به کاهش نیروی کار، روشنایی و هزینه های تهویه مطبوع در حالیکه افزایش توان مصرفی وجود دارد، اشاره کرد.

حتی اپراتورهای بسیار ماهر هم نمی توانند با اتوماسیون دقیق تکرار شونده ای که در فرآیندهای معمول یا کمتر پیچیده تولید می شوند، مطابقت داشته باشند. برخی از ماشین آلات خودکار و اتومات همچنین می توانند چندین عملیات را انجام دهند و نیاز به زمان لازم برای انتقال مواد از یک مرکز کاری به مرکز دیگر را رفع نمایند.

اسناد کاغذی از طریق مفقود شدن، سوء استفاده و یا ارسال به شخص نامناسب، روند تولید را کند می نماید. با مدیریت خودکار اسناد، می توانید فرآیند کاغذ بازی را متوقف نمایید و سرمایه انسانی خود را بر روی تصمیم گیری و ارزش آفرینی متمرکز نمایید. هنگامیکه شما بصورت دیجیتالی، داده های مناسب را برای افراد مناسب در زمان مناسب ارسال می کنید، پرسنل فروشگاه یا خط تولید یا واحد حسابداری، دیگر اتلاف وقت برای روترها، نقشه ها، صورتحساب های مواد اولیه، سفارشات خرید و فروش و یا لیست موجودی کالا نخواهند داشت.

گذر زمان با سرعت بالا

تأخیر و کنترل فرآیندهای تولید یا ارائه خدمات، خود می تواند عامل بر هم زدن معامله برای بسیاری از مشتریان تولیدی محسوب شود. اتوماسیون این امکان را به شما می دهد تا سفارشات را سریعتر پردازش کنید، زمان نصب و تولید را کاهش دهید و محصول خود را سریعتر وارد بازار کنید. این ها، تنها برخی از اتوماسیون هایی هستند که باید از قبل بخشی از روند تولید شما باشد:

 • رابط و واسطه CAD یا طراحی به کمک رایانه، قابلیت ساخت صورتحساب های مواد اولیه عظیم یا BOMs را در عرض چند ساعت به جای روزها یا حتی هفته ها امکانپذیر می کند.
 • رابط و واسطه Nesting یا لانه پرنده ای و تو در تو، با تنظیم خودکار اشکال قطعات روی تکه های عمده ای از مواد موجود، زمان راه اندازی و ضایعات مواد را کاهش می دهد.
 • تبادل اطلاعات الکترونیکی یا EDI،  با تبادل داده های خام در بستر دیجیتال، زمان و هزینه های اداری را برای خود و مشتریانتان کاهش دهید و با تحلیل و فرآوری این داده ها، تصمیم گیری های سریعتر، دقیق تر و واقعی تری داشته باشید.
 • یکپارچگی تجارت الکترونیک، با فراهم نمودن بسترهایی که مشتریان بصورت آنلاین سفارشات خود را ثبت نمایند، در وقت خود و مشتریانتان صرفه جویی کنید و بصورت اتومات و آنلاین تمامی اطلاعات مربوط به خدمات و کسب و کار خود را به سیستم مدیریت یکپارچه منابع سازمانی یا ERP ارسال کنید، همچنین با کمک درگاه های پرداخت آنلاین متصل به سامانه ERP مستقیماً از طریق وبسایت ها این امکان برایتان وجود دارد تا پرداختی هایتان را در زمان خرید انجام دهید و مشتریانتان نیز مبلغ خریدهای خود را به حسابتان واریز نمایند.

بله ما می توانیم !

هر چقدر بیشتر سیستم ارتباط با مشتریان و همچنین فرآیندهای راه اندازی و تولید محصولات خود را آنلاین و هوشمند نمایید، نسبت به گذشته، به مراتب بسیار بیشتر از جمله "بله ما می توانیم" که زمانی امری تقریباً محال و امکان ناپذیر بود، در برابر مشتریان خود استفاده خواهید کرد!! اتوماسیون این امکان را برای شما فراهم می آورد تا سریع تر سفارشات خود را پردازش کنید، زمان تنظیم و تولید را کاهش دهید و محصول خود را سریعتر وارد بازار نمایید.

بهبود کیفیت و ایمنی

جبران خسارت به دلیل کیفیت پایین، مانند لنگر در زمان تولید عمل می کند و رضایت مشتری را کاهش می دهد. بهره گیری از اتوماسیون و تولید نیمه خودکار و خودکار و استفاده از تکنولوژی های رباتیک در بخش های پرخطر یا نیازمند اجرای اعمال تکراری با دقت بالا می تواند باعث افزایش رتبه کیفی شما شود و همزمان ایمنی و سلامت کارمندان را نیز فراهم می نماید. این روزها بایستی محصولات با کیفیتی تولید کنید و عرضه محصولات خود را ساده تر نمایید. در غیر اینصورت در عرصه کسب و کار از رقبای خود عقب می مانید و در اصطلاح از دور خارج خواهید شد!! با اینحال، هزینه دستیابی به کیفیت مورد نیاز میتواند ارائه قیمت های رقابتی را کاهش دهد. روش های اتوماسیون و خودکارسازی در طولانی مدت می تواند به بهبود کیفیت و کاهش هزینه ها و در نهایت به پایداری سیستم منجر شود. از دیگر مزایای اتوماسیون سازی تولید می توان موارد زیر را ذکر نمود: 

 • فراهم نمودن امکان مدیریت ساده تر امور مالی مربوط به سفارشات و ارائه خسارات و جلوگیری از دوباره کاری، رد سفارشات و افزایش میزان ضایعات ناشی از تولید
 • کاهش زمان تولید و اجرای بخشنامه های تغییر طراحی و کیفیت تولید مبتنی بر سفارشات مشتریان
 • کنترل همه جانبه تجدید نظر و غیر فعال سازی تولید یا بخش هایی از خطوط تولید از طریق سیستم مدیریت یکپارچه منابع سازمانی یا ERP
 • ساده سازی مراحل اخذ صلاحیت کیفیت-(استانداردها) و مجوزهای  ISO (سازمان استانداردهای بین المللی) و نیز سایر مجوزها

بر اساس آمار منتشر شده از طرف سازمان اطلاعات اداره امنیت و بهداشت و سلامت شغلی آمریکا (OSHA) ، در هر هفته تولیدکنندگان حدود یک میلیارد دلار برای پرداخت خسارات و صدمات ناشی از کار، هزینه پرداخت می کنند. اتوماسیون سازی و رباتیک سازی فرآیند های تولید می تواند به بهبود ایمنی کارکنان به سه روش ذیل کمک کند :

 • حذف کارگران از رویه ها و محیط های کاری پرخطر
 • قابلیت پاسخگویی و مدیریت سریع بحران ها در مواقع اورژانسی با نظارت به موقع و مستقیم
 • استفاده از نرم افزار برنامه ریزی ایمنی به منظور ساده سازی بروز رسانی پروتکل های امنیتی و بهبود ایمنی محیط کار

فرآیندهای اتوماسیون در این حوزه ها قابلیت بالا بردن سطح کیفیت را دارند در حالیکه بطور همزمانمی توانند محیطی امن تر و ایمن تر را برای کلیه کارکنان بوجود بیاورند!!

تثبیت آینده کسب و کار خود

در بازارهای در حال تغییر امروزی، موفقیت اغلب به این بستگی دارد که بدانیم:

 • مبدأ، مسیر، مقصد و هدف نهایی مشتریان کجاست؟
 • تقاضای مشتریان چیست؟
 • روند تغییرات نیازهای ایشان چیست؟
 • و در نهایت به کجا می رسد؟

بهره گیری از اتوماسیون، توانایی پیش بینی روندها را بهبود می بخشد و چگونگی تغییرات نیازهای مشتریان را نمایش می دهد. همچنین از نظر فناوری و تکنولوژی های مورد نیاز شما را یاری میرساند تا استراتژی های خود را بهتر و در زمان کمتری پیاده سازی نمایید. اتوماسیونی کردن فرآیند جمع آوری اطلاعات با استفاده از داشبوردها، دسترسی سریع به دیتا و اطلاعات دقیق و به موقع را برایتان فراهم می کند؛ این در حالیست که همزمان قابلیت گزارش دهی و یا نمایش به شکل دلخواهتان را نیز دارا می باشد.
این فرآیند به شما اجازه می دهد تا:

 • روندهای مربوط به تغییرات صنعت، مشتریان و محصولات مربوط به خود را شناسایی نمائید.
 • سلامت و امنیت کسب و کار خود را از طریق بررسی و تحلیل جزئیات در سطوح مختلف، تضمین نمایید.
 • محصولات مورد نیاز مشتریان در آینده را پیش بینی نمایید و راه حل هایی را جهت رفع این نیازها بکارگیرید.
 • تصمیمات بهتر، سریعتر، سنجیده تر و منطقی تری اتخاذ نمائید.

پیش بینی آینده !

هیچکس نمی تواند آینده را با اطمینان پیش بینی نماید، اما فرآیند اتوماسیونی شدن سیستم کسب و کار، می تواند از هرگونه مغایرت و عدم برابری در فرآیند کاریتان بکاهد و ثمرات این اتوماسیونی شدن فرآیندها و تولیدات با "پروژه های بزرگی" که در آینده برای شما به ارمغان می آورد، کسب و کارتان را متحول می کند و شما را غافلگیر خواهد نمود.

فرآیند اتوماسیون را در مسیر درست خود بکار بگیرید!!

اجرا و بکارگیری اتوماسیون یک راه حل و اتفاق سریع و سهل الوصول نیست؛ بلکه یک فرآیند مستمر است که در آن کسب و کار شما با فناوری پیشرفت می کند. فرآیند اتوماسیون نیازمند یک سرمایه گذاری بزرگ در حوزه نرم افزار، ماشین آلات و آموزش نیروی انسانی و تغییر فرهنگ سازمانی می باشد. برای اطمینان از اینکه سرمایه شما هوشمندانه مصرف می شود:

 • استراتژی اتوماسیون خود را با استراتژی کسب و کار و فعالیت خود هماهنگ کنید،هرگز فقط بخاطر چشم و هم چشمی و چون رقبا از اتوماسیون استفاده می کنند، آنرا اجرا نکنید. هر اتوماسیون بایستی هدف مشخصی را دنبال کند تا نتیجه مطلوبی داشته باشد که با اهداف بلند مدت تجارت شما همسو هستند.
 • مشکلات و مزایای مورد انتظار را تعریف و بیان کنید، قبل از سرمایه گذاری در بخش اتوماسیون، روی مشکلاتی که نیازمند رفع و رجوع آنها هستید و همچنین روی این مساله که چطور می توانید از طریق نرم افزار و یا تجهیزات مربوطه به بهترین راه حل ممکن برسید، تمرکز و شفاف سازی نمائید. نسبت به اینکه سیستم اتوماسیون چه ارتقا و پیشرفت هایی را می تواند برای کسب و کارتان بوجود بیاورد و چطور میتواند از یکسو به کسب و کارتان و از سوی دیگر به مشتریانتان سود و منفعت برساند، آگاهی داشته باشید.
 • بازگشت سرمایه خود را ارزیابی کرده و مورد سنجش قرار دهید، استفاده از نرم افزار و ماشین آلات در سیستم اتوماسیون امری ساده و آسان نیست و پرهزینه و زمانبر است. برای توجیه سرمایه گذاری ها در این حوزه، اتوماسیون باید بتواند علاوه براینکه نیازهای فعلی را تامین می کند، انعطاف پذیری و سازگاری با نیازهای قابل پیش بینی آینده را نیز فراهم نماید.

از اتوماسیون های تولید شده توسط شرکت هایی استفاده نمایید که سیستم مدیریت یکپارچه منابع سازمانی (ERP) بروز، کامل و با قابلیت بومی سازی بالا ارائه می نمایند و بطور مداوم نرم افزارهای خود را بروز رسانی می کند و سیستم پشتیبانی خدمات مشتریان قوی تری دارند

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

آواتار موبایل
منوی اصلی x