10 راز موفقیت کسب و کار

⦿ خلاصه
این مقاله به قلم آدام گرابوسکی مدیریت مارکتینگ در شرکت Global shop Solutions از نگاه اول شخص به رشته تحریر درآمده است. وی مسئولیت تفسیر و بومی سازی دانش و تئوری های مدیریتی و علمی متناسب با اهداف تجاری شرکت در راستای رسیدن به یک برند موفق، در حوزه های مارکتینگ و استراتژی های ارتباطی برای آگاهی از تغییرات بازارها، کسب درآمد و ایجاد وفاداری در مشتریان و همکاران را بر عهده داشته است.

این مقاله به قلم آدام گرابوسکی مدیریت مارکتینگ در شرکت Global shop Solutions از نگاه اول شخص به رشته تحریر درآمده است. وی مسئولیت تفسیر و بومی سازی دانش و تئوری های مدیریتی و علمی متناسب با اهداف تجاری شرکت در راستای رسیدن به یک برند موفق، در حوزه های مارکتینگ و استراتژی های ارتباطی برای آگاهی از تغییرات بازارها، کسب درآمد و ایجاد وفاداری در مشتریان و همکاران را بر عهده داشته است.شرایط بازارها و اقتصادهای جهان به سمتی رفته است که دنیا هرگز بازاری رقابتی تر و قابل دسترس تر  از امروز به خود ندیده است. شرکت های تولیدی برای حفظ سودآوری و ارائه محصول نهایی با کیفیت بایستی تا حد امکان بصورت منعطف و متناسب با شرایط عمل کنند. هر چیزی در دنیای پیرامون ما، در طول زمان توسط بشر دستخوش تغییرات اساسی شده است و تفکر در این خصوص میتواند در نوع خود واقعا جذاب و شگفت انگیز باشد.


حضور در شرکت Global shop Solutions با دارا بودن هزاران مشتری در بیش از 25 کشور دنیا و بیش از 20 صنعت مختلف این موقعیت را برای من بوجود آورد که با گوش دادن به تجربیات و نظریات مدیران و صاحبان کسب و کارها به همراه تجربه زیسته شخصی خود نگاهی همراه با کلیات و جزئیات به آنچه موجب انعطاف پذیری و کارآمد ساختن تجارت ها برای حرکت به سمت موفقیت می گردد، بدست آورم.چکیده تجربیات و مشاهدات من در طول این سالها نشان داده است که کسب و کار شما خواه یک شرکت سازنده پروژه های عظیم نظیر شرکت Arc Design باشد، خواه یک تولید کننده صنعتی همانند کمپانی ماشین آلات و جوش کاری Miller، یا یک تولید کننده ابزار آلات و تجهیزات مانند Fullerton و یا فروشگاه پیشرو تولید و کاریابی مانند کمپانی تامین و تولید H & R باشد… در هر صورت در هر سطحی که باشید، میتوان 10 قانون مهم رایج که تولیدکنندگان را قادر میسازد تا هزینه ها را کاهش داده، در موقعیتی منعطف و کارآمد قرار بگیرند که کسب و کارشان را در مسیر رسیدن به موفقیت حفظ نمایند، ارائه نمود. 
 

بهینه سازی هزینه کسب و کار

در راستای رقابت جهانی، مخصوصا برای تولیدکنندگان در سطح ملی و بین المللی، هزینه های کار بایستی به صورت حداقلی ثبت و حفظ گردند. این مساله نه تنها بدان مفهوم نیست که پرداختی حقوق به کارکنان کمتر بشود، بلکه به این منظور است که زمان کمتری هدر برود. به زمان بندی هایتان سرعت ببخشید، کارمندان خود را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید، از داشتن نیروی مازاد و وقت اضافه بکاهید. این مساله از طریق کاهش زمان واقعی مورد نیاز انجام کار با زمان صرف شده برای آن کار ممکن است و راه پیشنهادی کنترل این مسئله، بهره گیری از روش های مبتنی بر فرآیند محوری بجای وظیفه محوری و کنترل آن در بستر تکنولوژی های نرم افزاری از جمله سامانه های یکپارچه (ERP)  امکان پذیر است.

 

در این بسترها هر کاری می بایست دقیقا در زمان مورد نیاز خودش انجام گیرد و هرگونه کوتاهی به سرعت مشخص خواهد شد و شما می توانید با کنترل روند کارها و زمانبندی های اجرایی آنها در بستر آنلاین تحت وب متوجه شوید کارمندان شما در حال انجام چه کاری هستند و زمانیکه برای انجام آن صرف مینمایند منطقیست یا نه و در صورت بروز مشکل در انجام کارها خیلی سریع نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

برای کاهش هزینه های کاری، کار را با دقت بسیار و بطور غیر مستقیم پیگیری کنید. در هزینه های مستقیم و غیر مستقیم کاری از طریق استفاده از موبایل و بسترهای آی تی صرفه جویی کنید. مدیریت اصولی استفاده از موبایل و سامانه های نرم افزاری نیاز به ثبت اسناد بر روی برگه و نیز انتقال دستی آنها به کامپیوتر را حذف می نماید. از تکنولوژی وایرلس و اینترنت اشیاء برای پیگیری مواد خام، فهرست موجودی کالاها، ابزارآلات و محصول نهایی در هر مرحله از تولید استفاده نمائید. سعی کنید بهترین ابزار و امکانات و تکنولوژی ها را برای بدست آوردن بهترین عملکرد کاری ممکن، در اختیار کارمندان خود بگذارید.
 

کاهش بازه زمانی

رقابت به معنای داشتن سیکل زمانی کوتاه، فشردگی زمان و سرعت عمل بین مراحل تولید و ارائه محصول و خدمات نهایی به مشتریانتان می باشد. برخی از شرکت ها قادر به کاهش حدودا بیش از 50 درصد بازه زمانی از طریق فرآیندهای اتوماسیون و نیز تغییر نسبت غیر معین جداول برنامه ریزی قابل تغییر و سازگار با استفاده از نرم افزارهای تولیدی بوده اند. برای مثال، قابلیت دسترسی و تحلیل ظرفیت داده ها از طریق مراکز کاری و ماشین آلات مجزا امکان برنامه ریزی مداوم مشاغل در راستای کاهش دفعات نصب، راه اندازی و یا خرابی و از کار افتادگی را فراهم می آورد.

از آنجائیکه هر شرکتی فعالیت تجاری خود را متفاوت از مابقی انجام و اجرا میکند، سیستم اتوماسیون نیاز به بسته نرم افزاری دارد که بتواند متناسب با نیاز و نوع کسب و کار بومی سازی گردد و گزارش ها و روندهای کاری متناسب با کسب و کار در آن پیاده سازی شود.در صورتی که کسب و کار شما دارای مراکز کاری، تصمیم گیری و اجرایی متعدد است و خدمات یا محصولات مختلفی ارائه می نمایید، حتما لازم است از نرم افزارهای جامع مدیریتی ERP استفاده نمایید تا بصورت یکپارچه منابع مالی، فرآیندهای تولید و منابع انسانی خود را در راستای رفع موانع و پیشبرد اهداف و برنامه ریزی های استراتژیک بکار گیرید تا با تکیه بر گزارشات تولید و خدمات و هزینه های ثابت و جاری مخصوص به کسب و کار خود، امکان نظارت، کنترل و تصمیم گیری بهینه در کمترین زمان ممکن برایتان فراهم گردد.

برنامه ریزی سیستماتیک

شرکت های تولیدی که سرآمد کارآمدی در تجارت هستند، همگی راز موفقیت شان را در یک عبارت خلاصه می کنند:”ما عادت داشتیم که برای برنامه ریزی هایمان وقت بسیار زیادی را صرف نمائیم.”

این در حالیست که امروزه تولیدکنندگان موفقی که توانسته اند همگام با نیازهای روز پیش روند، برنامه ریزی های عملیاتی و اجرایی خود را بصورت  مکانیزه و اتومات انجام می دهند و این مساله باعث صرفه جویی در وقت و آزاد شدن سرمایه انسانی و کاهش هزینه های غیر ضروری و خطاهای عملیاتی می گردد. این تغییر این امکان را به شما می دهد تا وقت بیشتری را صرف ارتباط با مشتریان کنید و با ظهور ایده های جدید، کسب و کار خود را فعالانه تر و پویاتر مدیریت نمایید. از آنجائیکه هر تولید کننده، فرآیندها، ماشین آلات، فلسفه ها و استراتژی های متفاوتی دارد، افزایش کارآمدی ناشی از اتوماسیونی شدن برنامه ریزی ها نیاز به بومی سازی و ایجاد هماهنگی بین سیستم های نرم افزاری و نیازهای هر کسب و کار دارد.

همچنین سیستم های اتوماسیون خدمات مشتریان و توزیع محصولات به شما کمک می کند از طریق مشاهده و زمانبندی دقیق منابع فروشگاهی، فرآیند ها، عوامل بیرونی و شناسایی به موقع مواد اولیه مورد نیاز، برنامه ریزی ها و زمانبندی کسب و کارتان را در کمترین زمان ممکن و با بیشترین دقت تخمین بزنید و با استفاده از ابزارآلات و نیروی انسانی کارآمد به مشتریان قیمت ها و محصولات قابل قبولی پیشنهاد دهید و در نهایت برای کسب و کار خود بر اساس زمان و بودجه در دسترس، بالاترین سطوح بهره وری و کارآمدی را کسب نمایید.

آنلاین کردن پروسه خرید

موفق ترین تولیدکنندگانی که با آنها هم صحبت بوده ام، بر خرید آنلاین تاکید داشته اند و با این رویکرد همواره نسبت به زمان خرید و مقدار کالای مدنظرشان آگاهی کامل دارند و هرگونه شک و شبهه در امر خرید را برطرف نموده اند و میتوانند وقت بیشتری برای بهبود قیمت ها و نحوه توزیع و عرضه و کم کردن سیاهه اموال و کاهش اسقاطی اموال صرف کنند و از طریق مدیریت تمامی فعالیت های خرید به صورت آنلاین در وقت خود صرفه جویی نمایند.

با کمک سیستم های ذخیره سازی و تحلیل اطلاعات تامین کنندگان و مشتریان، آینده خرید و فروش هایتان را بر اساس تاریخچه شناخت مشتری براحتی پیش بینی کنید. البته نکته حائز اهمیت آن است که خرید و فروش آنلاین مستلزم بروز رسانی و هماهنگی های لازمه بصورت مستمر و دقیق می باشد.

سریع و دقیق اعلام خبر کنید

هر چه بتوانید با شغل های بیشتری ارتباط برقرار نمائید و اطلاعات آنها را بدست آورید، می توانید اعلان های دقیق تر و مفیدتری در حوزه شغلی خود کسب نمائید. برای یک تولید کننده کارآمد، بدست آوردن ارتباطات شغلی بیشتر به معنای سود و در نهایت حاشیه سود بیشتر است. موفق ترین و کارآمدترین تولیدکنندگان از طریق استفاده از سیستم های هوشمند آنلاین برای قیمت گذاری و اعلانیه های عرضه محصولات خود، استفاده می نمایند و از این طریق، هر گونه شک و شبهه را از فرآیند قیمت گذاری، عرضه و فروش محصولات خود برطرف می کنند.

از طریق پیگیری دقیق و منظم تغییرات هزینه های تولید و عرضه محصولات، بهای تمام شده خود را دقیق محاسبه نمائید و مطمئن قیمت محصولات خود را اطلاع رسانی نمائید. تاریخچه اعلانیه های جامع و کاربردی را از طریق بخش تاریخچه قیمت های محصولات با مشتریان خود به اشتراک بگذارید و مورد نقد و بررسی قرار دهید. میزان حاشیه سود هر کسب و کاری که از طریق شرکت مرکزی شما مدیریت می شود را بشناسید. به اطلاعات تغییرات قیمت های خرید مواد اولیه و کالاها برای شناسایی نوسانات و جریانات قیمت های مواد اولیه دسترسی سریع داشته باشید.

یکپارچگی منابع سازمانی

ثبت و نگهداری لیست حقوق بصورت مجزا، حسابداری خرید و فروش و هزینه ها، سامانه ارتباط با مشتریان، کنترل سیاهه اموال یا لیست موجودی، کنترل برنامه ریزی های تولید و مابقی برنامه های نرم افزاری، زمان و هزینه های سازمان را هدر می دهند و راه را برای نشر داده ها و اطلاعات نادرست باز می کنند و در مواقع نیاز به تصمیم گیری، اطلاعات مورد نیاز مدیران را به موقع و با حداقل خطا در اختیار ایشان قرار نمی دهند. در مقابل آن، تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کاری که تمامی پروسه های مالی، اداری و تولید خود را با یک سیستم جامع و یکپارچه که تمامی جوانب تجارتشان را از اعلان اولیه تا رسیدن به سود و سرمایه گذاری کنترل میکند، مدیریت می نمایند.
اطلاعات تنها و تنها فقط یکبار وارد سیستم می شوند و پس از آن بنا به سطوح دسترسی هر بخش و بر اساس نیازهای از قبل پیش بینی شده در دسترس بخش های مختلف قرار می گیرند و در هر زمان و مکان بر اساس پروتکل های امنیتی و مجوزها می توانند در اختیار ذینفعان شرکت اعم از مدیران کلان و میانی، سرپرستان، کارمندان، سهامداران و مشتریان قرار بگیرند.

سیستم برنامه منابع سازمانی یکپارچه (ERP) برای تمامی داده ها و اطلاعات مورد نیاز تولید و عرضه محصولاتتان و همچنین مدیریت فرآیند های مالی، تامین منابع و مواد اولیه، پشتیبانی خدمات پس از فروش، تعمیر و نگهداری خطوط تولید، سیستم های ارتباط با مشتریان (CRM)، فرآیندهای مربوط به حوزه منابع انسانی و جبران خدمات کارمندان و …  یک قطب سازمانی مرکزی از اطلاعات و داده ها و فرآیندها بوجود می آورد و اطلاعات و گزارشات فرآوری شده، همگن و قابل اتکا در اختیار سطوح مختلف سازمان قرار می دهد و به تمام کارمندان و ذینفعان شرکت این امکان را می دهد که نقششان را بطور کارآمدتری ارائه دهند و مدیریت بتواند با اطلاعات دقیق تر، بروزتر و یکپارچه تر سنجیده تر و منطقی اتخاذ نماید. بنا به نظر یکی از مشتریان، ” شما هرگز سفارش سیم و کابل، اینترنت و تلفن از سه شرکت متفاوت نمی دهید زمانیکه میتوانید یک شریک قابل اعتماد داشته باشید که بتواند همه کارها را بصورت یکجا و بهتر به شما عرضه نماید.”

کاهش استفاده از برگه و کاغذ

هر چه برگه و کاغذ بیشتری در عرصه کار و تجارت استفاده گردد، زمان بیشتری را صرف کرده و وقت و سرمایه بیشتری را با بهرهوری پایین تر تلف کرده اید.راز کوچک شناخته شده ای وجود دارد که بیشتر تولیدکنندگان تمایل به این مساله دارند که دوستدار طبیعت باشند. استفاده از کاغذ در عرصه کار و تجارت باعث کندی روند کار می گردد. هر چه برگه و کاغذ بیشتری در عرصه کار و تجارت استفاده گردد، زمان بیشتری را صرف کرده و وقت بیشتری را تلف کرده اید. تولیدکنندگان موفق که همگام با تکنولوژی پیش رفته اند و از طریق آن ثبات عملیاتی و سازمانی را به مجموعه خود هدیه داده اند بوسیله کاهش استفاده از برگه وکاغذ، به افزایش کارآمدی دست یافته اند.
یک سیستم جامع و یکپارچه برای اجرای امور متکی بر فرآیندهای برنامه ریزی شده توسط مدیریت استراتژیک در سطوح مختلف پایه گذاری می شود و از این طریق سازمان را از حوزه وظیفه محوری به حوزهفرآیندی ساختار محور هدایت می کند. این سامانه کارمندان را در مسیر انجام امور بدون آنکه نیاز به کاغذ بازی داشته باشند یا در امور خرد و کلان بطور مکرر نیاز به سوال داشته باشند به پیش می برد و تمامی اطلاعات در خصوص مشاغل تنها با یک کلیک ساده یا فشردن یک دکمه و یا نگاه کردن به صفحه مانیتور در دسترس خواهد بود.
از طریق سیستم EDI یا همان تبادلات الکترونیک اطلاعات  و داده ها برای دریافت سفارشات الکترونیک یا آنلاین، تغییرات شغلی، مشخصات شغلی و نیز سایر مدارک مربوط به مشتریان و فروشندگان استفاده نمایید. اطلاعات بصورت اتوماتیک در سیستم شما پخش و منتشر شده و نیاز به وارد کردن اطلاعات دستی و یا کپی کردن برگه ها را حذف می نماید. انتخاب و عملکرد هر تولیدکننده ای متفاوت از سایر تولید کنندگان است؛ بعبارت دیگر، هر چه بیشتر از سیستم اتوماسیون استفاده نمایید، نیاز بیشتری به منطبق کردن سیستم تان یا انجام تنظیمات لازم در خصوص نرم افزارهای تجاری تان و فرآیندهای عملیاتی تان خواهید داشت.

ثبت و نگهداری دقیق موجودی

فهرست سیاهه اموال یا موجودی کالا اغلب نشاندهنده یک “سیاهچاله” برای جریان نقدینگی می باشد. بیشتر تولیدکنندگان کارآمد با شناخت کافی و داشتن اطلاعات صحیح از سیاهه اموالشان یا همان فهرست موجودی کالایشان از جریان نقدینگی شان حفظ و حراست می نمایند. همچنین آنها از طریق یکپارچگی سیستم مربوط به سیاهه اموالشان با سایر فرآیندها، قادر به مدیریت این سیستم با موثرترین و کارآمدترین حالت ممکن خواهند بود. این مساله نیازمند یک وحدت رویه برای یکپارچه سازی سیستم است که تمامی عاملیت و کارکردهای مربوط به این کار را به جهت حفظ خط تولید محصولات عرضه شده با بهترین مواد اولیه و در مناسبترین زمان فراهم نماید.

به راحتی می توانید هرگونه نیاز مربوط به مواد اولیه محصولاتتان را از جزئیات مربوط به اطلاعات سیاهه اموال و فهرست موجودی کالا گرفته تا فاکتورهای هزینه ساخت و تهیه مواد اولیه پیگیری نمائید. تمامی اطلاعات مربوط به فهرست موجودی کالا در زمان مناسب، برای مدیریت دقیق مواد اولیه تولیدی را با دقت تحلیل و بررسی نمائید. سیستم سفارشات مواد اولیه محصولاتتان را با سیاهه اموال و کاربرد و موارد استفاده شان از طریق نصب سیستم خرید اتوماسیون بر اساس اولویت بندی ها و نیازمندی های مواد اولیه، نقش برنامه ریزی ها در زمینه خرید و تولید و تاریخچه و قیمت خرید، هماهنگ و یکپارچه سازی نمائید. از فهرست موجودی کالا چند-انباری و تاریخچه و کاربرد گزارشات گرفته تا سیکل محاسبات و گزارشات خط تولید، پیگیری سیاهه اموال و فهرست موجودی مواد اولیه محصولات نسبت به قبل از طریق تنها یک درگاه آسانتر و دقیق تر شده است.

رضایتمندی مشتریان

جهت عرضه خدمات بهتر، دقیق تر، سریعتر و قابل اعتمادتر روند سفارشات را آنچنان برنامه ریزی کنید و اجرا نمایید بتوانید رضایت حداکثری مشتریان را جلب نمایید. وقتی مشتریان در مورد وضعیت یک سفارش از طریق تماس تلفنی یا ایمیل پرسشی دارند، آخرین مطلبی که آنها تمایل به شنیدنش از سوی فروشندگان دارند، این است که “من حتما آن مورد را چک خواهم نمود”. تولیدکنندگان موفق از یک سیستم یکپارچه مجزا و نیز اپلیکیشن ارتباط با مشتریان از طریق گوشی همراه به منظور نشر تمامی اطلاعات مربوط به فعالیت های سازمان استفاده می کنند و بدین وسیله آنها قادر خواهند بود تا به نیازها، سوالات و پرسش های مشتریان پاسخ داده و مشکلات آنها را حل و فصل نمایند.

دسترسی سریع به صورتحساب، موقعیت شغلی، هزینه های حمل کالا و انتشار و اعلان اطلاعیه های مهم در زمان درست، برای تمامی حوزه های عملیات تولیدی تان فراهم می شود. از برنامه ریزی “چه میشد اگر…” برای پاسخ دادن سریع به مشتریان در زمانیکه متقاضی تغییرات شغلی یا سرعت بخشیدن به تاریخ های تعیین شده هستند، استفاده نمائید. اگر در زنجیره تامین در لایه های میانی هستید برای آندسته از مشتریانتان که بخشی از نیاز آنها را تامین می نمائید، دسترسی امن و مطمئنی از اطلاعات خاص مرتبط با مشاغل شان ایجاد کنید تا هر چه کارآمدتر و شایسته تر کردن به فعالیت مشتریان خود کمک نمائید.

ارزیابی سلامت کسب و کار

تب، معمولا حکم شاخصی را دارد که نشان دهنده عفونت و مبارزه بدنتان در برابر آن است. اگر سریعا به آن توجه شود، تا حد زیادی از انتشار عفونت و تاثیرات آن در زندگی روزمره تان جلوگیری خواهد شد. در طول سالهای فعالیت خود، پس از بررسی کسب و کارهای مختلف از جمله تولید کنندگانی که در کسب و کارشان به حفاظت از محیط زیست توجه دارند، به این نتیجه رسیدم که مشتریان و ذینفعان آنها برای ورود به موقعیت های پول ساز به اطلاع از نمودارهای شاخص اجرای اصلی یا KPL نیازمند بودند و به این دست اطلاعات برای تصمیم گیری های خود تکیه کرده اند.

سنجش سلامت کسب و کار از طریق نمودارهای شاخص اجرای اصلی یا KPL، مدیران را قادر خواهد ساخت تا:

  • مدیریت مبتنی بر شواهد را تمرین نمایند.
  • نتایج و فعالیت های آینده را پیش بینی نمایند.
  • مدیریت منجر به اخراج پرسنل را حذف نمایند.
  • هر گونه تغییرات در فعالیت ها، نگرش ها و تفکرات را تشویق و ترغیب نمایند.

به نمودارهای قابل انطباق، جداول و گزارشات برای نقد و بررسی خلاصه و جزئیات اطلاعات در رابطه با حواشی، خطوط تولید، روند و جریانات فروش، عملیات مالی و سایر موارد دسترسی داشته باشید. پیش بینی هایی بر اساس اطلاعات موثق داشته باشید نه بر اساس احساسات و حدس و گمان. پیشینه اطلاعات و داده ها بهمراه جزئیات برای تعیین محصولات مناسب و نیز مشتریان را نقد و بررسی نمائید. گزارشات تولید را برای شناسایی فرصت ها به منظور کاهش هزینه ها و متغیر ساختن عملیات تحلیل و بررسی نمائید.
با یک برنامه منابع سازمانی صحیح در محل کارتان، این قوانین مهم، خط مشی زندگی برای سازمان شما می شوند، که منتهی به عملیات یاد گیرنده شده و در پی آن منجر به بهبود سود و منفعت بهتر و کارآمدتر خواهند شد.

 

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

آواتار موبایل
منوی اصلی x